Twoja lista "przeczytaj później" jest zapisana tymczasowo w przeglądarce

Dąbrowa Górnicza: Niepełnosprawność nie jest problemem. Oni ćwiczą karate [ZDJĘCIA, WIDEO]

Karate dla niepełnosprawnych 11 Karate dla niepełnosprawnych
Karate dla niepełnosprawnych / Katarzyna Ziółkowska-Dąbek
Ilustracja do artykułu: Dąbrowa Górnicza: Niepełnosprawność nie jest problemem. Oni ćwiczą karate [ZDJĘCIA, WIDEO]

Osoby niepełnosprawne trenują karate w Dąbrowie Górniczej. To dla nich forma integracji, rehabilitacji ruchowej i wzmocnienia odporności psychicznej.  

Dąbrowski Klub Sportowy Ronin działa od ponad 20 lat. W roku 2014 rozpoczął autorski projekt "Karate dla Niepełnosprawnych". To projekt integracji osób niepełnosprawnych poprzez trening Karate Shotokan , który ma na celu łamanie barier i stereotypów związanych z osobami niepełnosprawnymi.

- Pomysł narodził się w Zespole Szkół Specjalnych numer 4 w Sosnowcu. Wraz z Panią dyrektor Iwoną Durek  obserwując zajęcia dzieci w szkole, wpadliśmy na pomysł aby organizować dla nich zajęcia karate. Wszystkie osoby niepełnosprawne z którymi pracuję, to osoby bardzo ambitne i pracowite. Cel podstawowy tych zajęć jest taki żeby przez trening karate spróbować  rozruszać dzieci, żeby dać im nowy bodziec  żeby poczuli się potrzebni i bardziej pewni siebie - powiedział nam  Tomasz Byjos 6 Dan Shotokan Karate.

Projekt "Karate dla Niepełnosprawnych" ma na celu integrację społeczną oraz pokonywanie barier społecznych.  Ma pozwolić także na większą aktywność fizyczną osób niepełnosprawnych. W projekcie udział biorą osoby z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną. Są to osoby dotknięte zespołem Downa oraz porażeniem mózgowym. Pozytywne efekty zajęć widzą rodzice niepełnosprawnych dzieci.

- Ja po córce zauważyłam że jest bardziej skupiona, skoncentrowana, znacznie polepszyła jej się pamięć. Bardzo dużo pozytywnych zauważam zmian - powiedziała nam mama Natalki.

 - Te ćwiczenia, te pokazy dają im możliwość sprawdzenia siebie, a równocześnie jest to forma rehabilitacji - dodaje mama Mateusza.

Rehabilitacja poprzez ćwiczenia z elementami karate daje bardzo dobre rezultaty, dlatego też Klub Ronin chce rozszerzyć projekt o osoby niewidome oraz inne grupy osób niepełnosprawnych.


Zobacz też:Grupa handlarzy narkotyków rozbita! Wprowadzili na rynek towar wart ponad 4 mln zł [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dołacz do dyskusji
Ładuję newsy